Sonia
Administrator

Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice wawy Płeć: Kobieta
|
|
Domowa Apteczka Pierwszej Pomocy (wyposażenie apteczki w środki pierwszej pomocy i podstawowe leki dla dzieci)
środki opatrunkowe i dezynfekujące dostępne bez recepty:
- woda utleniona lub Rivanol (najlepiej gotowy roztwór w buteleczce) - do zdezynfekowania ran i skaleczeń,
- spirytus salicylowy 2% - do oczyszczenia skóry z brudu wokół rany, do przecierania drobnych krostek i wyprysków,
- komplet opatrunków - (plaster z opatrunkiem - najlepiej przepuszczający powietrze, kompresy sterylne średniej wielkości, bandaże dziane szerokości 5 i 10 cm, plaster bez opatrunku średniej szerokości oraz nożyczki z okrągłymi czubkami)
Na świeże rany nie powinniśmy stosować żadnych środków powodujących zabarwienie skóry (np.: gencjana, jodyna) gdyż zaciemniają one obraz tego miejsca i praktycznie uniemożliwiają obserwację czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Czysta i dobrze zaopatrzona rana powinna się dobrze goić pod sterylnym, suchym opatrunkiem.
środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe:
- Paracetamol czopki dla niemowląt - 50 mg,
- Panadol syrop dla dzieci,
- Paracetamol tabletki dla dorosłych, trochę mocniejszy Saridon lub Ibuprom.
Jedna uwaga - pomimo, iż Pyralgina od początku tego roku jest dostępna tylko na receptę dobrze byłoby ją umieścić w naszej apteczce jako najsilniejszy z łatwo dostępnych leków przeciwbólowych ale przede wszystkim jako środek szybko i skutecznie obniżający wysoką gorączkę u dzieci. Pamiętajcie zapytać swojego pediatry o to, ile możecie jej podać dziecku w razie nagłej, wysokiej gorączki!
leki stosowane w najczęstszych dolegliwościach tak dorosłych jak i dzieci, np.:
- krople żołądkowe z pabialginą - przy niestrawnościach i lekkich zatruciach pokarmowych,
- Smecta - preparat przeciwbiegunkowy dla dzieci ale i dla dorosłych,
- sól fizjologiczna do przemywania zaprószonego oka oraz proste krople na podrażnione spojówki (np.: krople świetlikowe),
- wapno jako pierwsza pomoc przy uczuleniu,
- Panthenol - na lekkie oparzenia, odparzenia i otarcia,
- pierwsza pomoc przy przeziębieniu (Pyrosal, Oscillococcinum - dla dzieci, witamina C, Rutinoscorbin, Aspiryna - od 12 roku życia!, lub inne środki przeciwgrypowe ogólnie dostępne w aptece).
Czwartą i ostatnią grupę leków w naszej apteczce domowej powinniśmy dopisać już sami. Można tutaj umieścić leki zapisane przez lekarza i okresowo stosowane przez nas lub nasze dzieci o specyfice trudnej do uogólnienia np.: leki przeciwastmatyczne, leki przeciwalergiczne, które warto mieć "pod ręką" gdyby wydarzyła się taka konieczność (na przykład w sobotę po południu).
Pamiętajmy, żeby wszystkie leki w takiej apteczce były schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci, ciemnym i chłodnym. Pamiętajmy także o okresowym przeglądzie terminów ważności i niestosowaniu leków przeterminowanych.
|
|